Merkez Bankası Rezervlerinde Artış Aylar Sonra Zirvedeyken, S&P’den KKM Baskısı Uyarısı Geldi

Merkez Bankası rezervleri seçim öncesi tarihi düşüş gösterirken, seçimler sonrası yenilenen ekonomi yönetimi ve politikalarla yükselişe geçti. S&P, KKM konusunda uyarıda bulunurken, son ayların en yüksek seviyeleri görüldü.

S&P Global, hazırladığı son raporda Türkiye analizinde Kur Korumalı Mevduat’ın (KKM) Merkez Bankası rezervleri üzerinde baskı oluşturduğunu belirtti.

Cuma akşamı Türkiye’ye dair görünüm değerlendirmesi yapması beklenen S&P Global, yüksek petrol fiyatlarının gelişmekte olan ülkeler üzerinde baskı oluşturduğunu belirtti. 

‘Sadece Türkiye için değil Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya gibi EMEA ekonomileri ve Güney Afrika da dahil olmak üzere emtiaya dayalı ekonomiler için geçerli’ denilen değerlendirmede, Ekonomim’de aktarıldığına göre, Türkiye’nin yeni yönetimle ‘bir başka reformist hikaye’ olduğunu ileri dürdü.

S&P, Merkez Bankası’nın son 4 ayda yaptığı 2150 baz puanlık faiz artırımına değinirken, KKM’nin maliyetinin Hazine’den de Merkez Bankası’na kaymasının net rezervler üzerinde “bir başka yük” olduğunu iletti.

Enflasyonla mücadelede ve dolarizasyonun azaltılmasında ‘daha uzun bir süre ve çok daha yüksek oranlar gerektirdiğini’ belirten S&P, Mart 2024 seçimlerini de göz ardı etmiyor.

Ekonomide “rasyonellik” Merkez Bankası’nda rezerv artışı getirdi. Mayıs 2023 seçim döneminde Merkez Bankası rezervlerinde düşüş tarihi seviyelerde olmuştu.

Reuters’ın bankacı kaynaklarına dayandırdığı haberde, seçimler sonrası ortodoks para politikasına yönelinmesiyle rezervlerde yükseliş trendi sürüyor.

Döviz talebinde karşılama ve TL’nin istikrara kavuşması mücadelesi sürerken, rezervler haziran ayı başında eksi 5,7 milyar dolara gerilemişti. 

Bu seviye rezervlerin 2002 yılından bu yana en düşük seviyeye görmesi demek olurken, o günden bu yana güçlü bir şekilde toparlanma görüldü. son 4 ayda 30 milyar dolar artan rezervler büyük artış gösterdi.

Uzmanlar, TCMB’nin faiz artırımlarına devam edeceği ve sıkılaştırma döngüsünü sürdüreceği öngörüsünde bulunurken, politika faiz beklentisi de yükseliyor.

TCMB’nin haftalık verilerinde de brüt rezervler 9 ayın, net rezervler de 7 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) brüt rezervleri 22 Eylül itibarıyla 3 milyar 752 milyon dolar, net rezervleri 6 milyar 446 milyon dolar artış gösterdi.

TCMB verilerine göre, bir önceki hafta 80 milyar 59 milyon dolar olan brüt döviz rezervleri, 83 milyar 811 milyon dolara yükseldi. Böylece 16 Aralık 2022 tarihinden bu yana en yüksek seviye görüldü.

Altın rezervleri 41 milyar 555 milyon dolardan 41 milyar 692 milyon dolara, toplam rezervler 121 milyar 515 milyon dolardan  125 milyar 503 milyon dolara çıktı.

Bir önceki hafta 17 milyar 588 milyon dolar olan net uluslararası rezervler, söz konusu haftada 24 milyar 34 milyon dolara yükseldi. Net rezervler 10 Şubat 2023 tarihinden bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x