Brave Tarayıcısının Gizlice VPN Kurduğu Ortaya Çıktı

Brave internet tarayıcısının 2022 yılının ortalarından bu yana şirketin VPN hizmetlerini de bilgisayarlara yüklediği fark edildi. Kullanıcının izni olmadan tarayıcı kurulumuna daha fazla program yerleştirmeye yönelik girişimin keşfi ilk olarak Ghacks tarafından bu haftanın başlarında rapor edildi. Windows sistemlere kurulan hizmetler ise Brave VPN ve Brave VPN Wireguard olarak karşımıza çıkıyor.

İki hizmet kurulduktan sonra Brave’e herhangi bir veri göndermiyor. Ayrıca yalnızca bir kişinin kendi başına bir Brave VPN hizmeti satın almaya karar vermesi durumunda başlıyorlar. Tabii ki Windows Hizmetleri yöneticisi bölümünüzde bu iki VPN’i bulursanız bunları devre dışı bırakabilir veya tamamen silebilirsiniz.

Ghacks, VPN’lerin kurulduğunu keşfettikten sonra şirketin mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Brian Clifton, GitHub’da bir gönderi paylaştı. Clifton ayrıca gelecekteki bir tarayıcı güncellemesinin “hizmet kayıtlarını kaldıracağını” ve böylece tarayıcı yüklendiğinde bu VPN hizmetlerinin yüklenmeyeceğini belirtti.

Ayrıca, Brave tarayıcı yükseltmesi alan ve bu hizmeti yüklemiş olan kişiler, hizmetin kaldırılmasına neden olacak. Bu VPN hizmetleri artık sadece kullanıcılar şirketin VPN aboneliğini satın aldığında yüklenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x